۱۰ فرش و قالی گران قیمت جهان+ عکس

 در این مقاله قصد داریم شما را با ۱۰ فرش گران قیمت در جهان آشنا کنیم که از نظر زیبایی،کیفیت و قیمت بسیار ارزنده و نفیس هستند و ارایه دهنده هنر بسیار زیبا ایرانیان در زمینه فرش نیز میباشند.

۱۰-قالی کوچک مدالیون

قالی کوچک مدالیون

قالیچه کوچک مدالیون یکی دیگر از گران قیمت ترین فرش های دنیا است ؛ این قالیچه متعلق به قرن ۱۶ میلادی است. مدالیون متعلق به منطقه آناتولی ترکیه است. شاخصه این فرش دستباف این است که دارای رنگ های تیره و پر رنگ است. با وجود این که مربوط به پنج قرن پیش است ولی وضعیت آن از نظر سالامت مناسب است. این قالیچه به نسبت دیگر گران قیمت ترین فرش های دنیا که به آن ها اشاره خواهیم کرد اندازه کوچکتری دارد ، طول آن ۱٫۵ و عرض آن نیز ۱٫۲۰ متر می باشد. فروش قالیچه مدالیون در حراجی کریستی بود که بیشتر از قیمت پیش بینی شده که در حدود چهل هزار تا شصت هزار دلار بود به فروش رسید. در وسط این قالیچه یک مدال سنتی وجود دارد که گمانه زنی های مربوط به سجاده نماز بودن را تقویت می کند.

۹-قالیچه زیگلر

قالیچه زیگلر

ابعاد این قالیچه در حدود ۷ در ۵ متر بوده و از طرح ها و نقش های بزرگی بهره می برد که با ابعاد بزرگ آن متناسب است. بابت هر فوت مربع این قالیچه که در حدود ۴۱۶ فوت مربع مساحت دارد ۴۰۹ دلار و ۸۶ سنت پرداخت شده است که قیمت کلی این اثر فاخر را تا ۱۸۰ هزار دلار افزایش داده است.

۸-فرش زیگلر

فرش زیگلر

یکی از فرش های ایرانی که در یک حراجی در سال ۲۰۰۸ توسط شرکت زیگلر به قیمت ۱۸۲٫۵۰۰ دلار به فروش رسید این فرش دارای ابعاد ۴٫۵ در ۲٫۵ متر میباشد، و به عنوان هشتمین فرش گران قیمت دنیا به ثبت رسیده است.

۷- فرش صفویه

                                                فرش صفویه  

ادموند صفرا یک کارمند بانک برزیلی-لبنانی بود که در سال ۱۹۹۹ درگذشت. همسر او نیز لیلی صفرا خیر نیکوکار و شخصیت اجتماعی برجسته اهل برزیل است که در سن ۸۳ سالگی به سر می‌برد. لیلی صفرا توسط مجله فوربس در سال ۲۰۱۳ در میان لیست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت.
با توضیحات یاد شده جای تعجب ندارد که شماره ۷ گران‌قیمت‌ترین فرش‌های جهان در کلکسیون این دو کارمند و خیر جای داشته باشد. این فرش متعلق به قرن ۱۶ میلادی (دوره صفویان) در سال ۲۰۰۵ توسط حراج‌خانه ساتبیز (Sotheby’s) به قیمت ۲٫۰۳۲ میلیون دلار آمریکا به فروش رسید. ابعاد این فرش بزرگ حدود ۸ متر و ۳۰ سانتی‌متر در ۳ متر و ۴۰ سانتی‌متر است.

۶- فرش قفقازی

فرش قفقازی

این فرش در ابتدای قرن ۱۹ میلادی بافته شده است و متعلق به املاک رابرت مونتگومری اسکات (Robert Montgomery Scott) بود. مونتگومری اسکات برای مدت‌ها رئیس موزه هنر فیلادلفیا (Philadelphia Museum of Art) و آکادمی موسیقی این شهر بود.
ابعاد این فرش حدود ۱۸۳ سانتی‌متر در ۱۶۲ سانتی‌متر است. در سال ۲۰۰۷ رقم تخمینی برای حراج این فرش تنها ۲۵ هزار دلار در نظر گرفته شد. با این وجود یک کلکسیونر ناشناس رقم سرسام آور ۳۴۱ هزار و ۶۲۵ دلار را برای آن پرداخت کرد. این فرش با ابعاد نسبتاً کوچک رنگ‌های بسیار غنی و جذابی دارد.

۵- فرش ترنج تبریز

فرش ترنج تبریز

طبق ادعای گاردین (The Guardian) این فرش تبریزی متعلق به قرن ۱۶ میلادی توسط شاخه اتریشی خانواده نازی و معروف روتشیلد (Rothschild) طی جنگ جهانی دوم به غارت رفته است.
فرش ترنج تبریز یکی از گران قیمت‌ ترین فرش‌ های دنیا محسوب می شود. طول این فرش نفیس بیش از ۶ متر است و ارزش تقریبی آن ۴۰۰ هزار دلار تخمین زده شد. با این وجود با قیمت ۲٫۴ میلیون دلار توسط شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی (Hamad bin Khalifa Al Thani) خریداری شده و اکنون در موزه هنرهای اسلامی قطر قرار دارد.

۴- فرش ابریشم اصفهان

این فرش متعلق به دوریس دوک (Doris Duke)، خیر و کلکسیونر آمریکایی بود. با این وجود قبل از خرید آن در سال ۱۹۹۰ توسط دوریس دوک، در اختیار یک کلکسیونر آمریکایی هنرهای اسلامی به نام گریس رینی راجر (grace Rainey-Roger) قرار داشت.
این فرش زیبای اصفهانی که با ابریشم و طرح و الگوهای بسیار زیبا بافته شده است، دارای تعداد گره‌های بالا است و ظاهر قدیمی آن نیز همه چیز را زیباتر جلوه می‌دهد. ابعاد این فرش حدود ۲۲۶ در ۱۷۰ سانتی‌متر است و پیشینه آن به قرن ۱۶ میلادی، طی دوران سلطنت شاه عباس بزرگ (۹۶۵ تا ۱۰۰۷ خورشیدی) بازمی‌گردد.
در سال ۲۰۰۸ این فرش گران‌بها با قیمت باورنکردنی ۴٫۴۵ میلیون دلار توسط حراج‌خانه کریستیز (Christie’s) به یک کلکسیونر ناشناس فروخته شد. بدین ترتیب این فرش، چهارمین فرش جهان به لحاظ قیمت است.

۳- فرش مروارید بارودا

فرش مروارید بارودا

یکی از گران قیمت‌ ترین فرش‌ های دنیا فرش مرواید باروداست. شاهکار هنرمندان هندی از ۱ میلیون تکه مروارید بصره تشکیل شده و با الماس، زمرد، یاقوت و یاقوت کبود زینت داده شده است. بافت این فرش در سال ۱۸۶۰ به دستور مهاراجه بارودا شروع شده و ۵ سال بعد به اتمام رسیده است.
ابعاد این فرش مرواریدی حدود ۲۶۳ در ۱۷۲ سانتی‌متر است. طبق ادعای جراج‌خانه ساتبیز، احتمالاً این فرش هدیه‌ای از طرف هندوستان به مسجدالنبی در مدینه بوده است. این شاهکار هنری در سال ۲۰۰۹ با قیمت ۵٫۵ میلیون دلار در نمایشگاهی واقع در قطر متعلق به شرکت ساتبیز فروخته شد.

۲- فرش طرح گلدانی کرمان

این فرش زیبای پر رنگ و لعاب متعلق به میانه‌های قرن ۱۷ میلادی است. ابعاد آن حدود ۳۳۸ در ۱۵۲ سانتی‌متر است. هنگامی که این فرش در سال ۲۰۱۰ به فروش رسید، عنوان گران‌قیمت‌ترین هنر اسلامی فروخته شده تا آن زمان را به نام خود ثبت کرد.
ویلیام رابینسون مدیر ارشد بخش فرش و قالیچه شرکت کریستیز پس از فروش این فرش، بافندگان آن را «مبتکرترین و تأثیرگذارترین طراحان فرش» نامید. این فرش متعلق به کرمان دوران صفویه است و به گفته ویلیام رابینسون «مسحورکننده، لطیف و متوازن و در عین حال دارای سادگی فریب‌انگیز» است.
این فرش گران‌بها به یک پیشنهاد دهنده تلفنی در حراج شرکت کریستیز در لندن با قیمتی ۲۰ برابر ارزش تخمینی آن حدود ۹٫۵۹ میلیون دلار فروخته شد.

۱- فرش کلارک داسی

فرش کلارک داسی

عنوان مقام اول گران قیمت‌ ترین فرش‌ های دنیا را با ثبت رکورد ۳۳٫۷ میلیون دلار یدک می کشد. جایگاه گران‌قیمت‌ترین فرش به فروش رسیده به این اثر نفیس میرسد.بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط کارشناسان این فرش به احتمال بالا مربوط به کرمان و هنرمندان این دیار از کشورمان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *