تولید فرش ماشینی با طرح ها و ایده های جذاب

تولید فرش ماشینی

تولید فرش ماشینی بر خلاف فرش دستباف توسط تجهیزات صنعتی در کارنجات انجام می شود که با سرعت بیشتر و قیمت ارزانتر تولید و به دست مصرف کننده می رسد و دارای نقش و نگارهای مختلفی می باشد که الهام گرفته از طرح کلاسیک و مدرن می باشد و سلیقه مشتری را به راحتی به سمت خود جلب می کند.

تولید فرش ماشینی دارای سه مرحله می باشد که به ترتیب ریسندگی ، بافندگی و تکمیل فرش نامیده می‌شوند .

مراحل تولید فرش ماشینی

برای تولید فرش ماشینی اصل ابتدا الیاف خام را به رنگ‌های موردنظر تبدیل کرده و به واحد ریسندگی تحویل می‌دهیم در این مرحله الیاف رنگ شده به نخ‌های هیت ست تبدیل شده و برای بافت به واحد بافندگی منتقل می‌گردد.

مهم‌ترین خاصیت نخ‌های هیت ست را می‌توان کاهش پرزدهی فرش ، پفکی شدن نخ و بالک بیشتر نام برد که باعث کاهش میزان نخ مصرفی و پوشش بهتر فرش می‌گردد که شباهت زیادی به فرش دستبافت دارد و دستباف گونه نامیده می‌ شود.

در آخر پس از آهار زنی و شیرینگ و بسته بندی که در واحد تکمیل انجام می‌ گیرد برای فروش به صورت مستقیم ، فرش از کارخانه به بازار ارسال می‌ شود و همینطور خرید و فروش فرش ماشینی در کارخانه به صورت اینترنتی انجام می‌ گردد تا محصول به قیمت مناسب‌ تری به دست مصرف کنندگان و بدون واسطه ارائه گردد .

ریسندگی

در این قسمت نخ موردنیاز برای بافت فرش ماشینی تهیه می‌گردد . فرش ماشینی از سه نوع نخ به نام‌های نخ تار از جنس پنبه و پلی استر ، نخ پود از جنس جوت و نخ خاب یا ریشه که از جنس آکریلیک یا پلی پروپیلن یا پلی استر و در بعضی موارد ویسکوز بافته می‌شود تولید می‌شود.

نخ تار حدود ۶ درصد مواد اولیه یک فرش خوب را تشکیل می‌دهد ، نخ پود از جنس جوت که حدود ۱۲ درصد از فرش ماشینی خوب را تشکیل می‌دهد و نخ خاب که حدود ۸۲ درصد از حجم فرش را تشکیل می‌دهد.

قیمت فرش ماشینی اصل بسته به نوع نخ و دستگاه‌های بافنده متغیر است.

تولید فرش ماشینی

بافندگی

فرش‌های ماشینی و تابلو فرش‌های سفارشی توسط ماشین آلات مختلف و تخصصی ازجمله تکسیما ، شونهر ، واندویل ، VTR ، ASR ، CRX ، HPC انجام می‌ شود که در تولید انواع فرش اعم از فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ۱۰ رنگ ، فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ۸ رنگ و فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه ۱۰ رنگ ، فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه ۸ رنگ ، فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ۱۰ رنگ و فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ۸ رنگ اشاره کرد ؛ که در تولید فرش ماشینی از دو طرف کار استفاده می‌ گردد که در اصطلاح فرش رو و زیربافت گفته می‌ شود .

دو فرش داری خاب مشترک به وسیله تیغ برش که همراه بافت در حال حرکت است برش داده و از هم تفکیک داده می‌شود.

تکمیل فرش

فرش ماشینی پس از بافته شدن از دستگاه‌های بافندگی بصورت خام می‌ باشد که زیبایی و براقیت اصلاً ندارد و در اصطلاح اول رول نامیده می‌شود که به سالن تکمیل فرش انتقال داده می‌ شوند و در صورت وجود ایرادات کوچک فرش توسط رفوگر اصلاح گشته و آماده مرحله بعد برای افزایش کیفیت و دوام و زیبایی فرش وارد پروسه آهار و تکمیل فرش می‌شود.

که به ترتیب در قسمت تکمیل ، فرش خام ( رول فرش ماشینی ) مراحل زیر را طی می‌کنند .

رائینگ

که در این مرحله رول‌ ها بصورت دقیق و طبق اندازه به یکدیگر دوخت می‌ خورند تا در مراحل بعدی برای تکمیل قرار گیرند که این دستگاه از قسمت‌های برش، ضربه و مکنده می‌ باشد که در این قسمت‌ها فرش خام دوخت خورده و پس از گرفتن گرد و غبار و پرز توسط واحد مکنده آماده عملیات آهار زنی فرش می‌ شود.

تولید فرش ماشینی

شیرینگ ( پرداخت سطح فرش )

در این قسمت سطح خاب فرش که در بافت کمی پستی و بلندی پیدا کرده توسط تیغ‌ هایی بسیار دقیق با استفاده از کامپیوتر که با اندازه‌های هزار میلی متر قابل تنظیم هست برش داده می‌ شود که سطح فرش یک دست ، یکنواخت و براق می‌ شود .

آهار زنی پشت فرش

در این مرحله رول‌ ها وارد دستگاه آهار شده که قسمت پشت فرش با استفاده از موادی مخصوص بر اثر حرارت و بخار آب داخل خاب فرش نفوذ کرده و سطح پشتی فرش را می‌ پوشاند که این مواد به فرش ساختاری با دوام و محکم می‌ دهد ؛ که این دستگاه به دو صورت خشک و مرطوب هست که در مرور زمان آهار مرطوب تحت فشار بخار آب نفوذ و کیفیت بهتر مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است که واحد آهار فرش روز به همین شیوه از بهترین مواد چسب و رزین جهت رضایت بیشتر این خدمت را به مشتریان خود ارائه می‌ کند .

تولید فرش ماشینی

برش طولی وعرضی فرش

در اینجا برای اینکه در مرحله بعدی زیگزاگ و ریشه زنی به صورت دقیق و تمیز باشد قسمت‌های اطراف فرش توسط تیغ دستگاه برش خورده تا آماده مرحله لبه دوزی فرش شود.

لبه دوزی زیگزاگ و ریشه زنی

برای دوام کنارهای فرش در این مرحله توسط ماشین‌های دوخت ریشه و زیگزاگ می‌ شود که ریشه‌ها از بهترین جنس نخ و از نوع ابریشم و آماده به ابتدا و انتهای فرش دوخت می‌ خورد و کناره‌های فرش نیز توسط نخ هم رنگ زمینه فرش، زیگزاگ می‌شود که ظاهری زیبا، شکیل و همچنین دوام فرش را بیشتر می‌کند.

کنترل کیفیت فرش : که در این قسمت واحد کنترل و کیفیت فرش روز با مجرب‌ ترین کارشناسان از نظر مشخصات فنی و استاندارد سازی به لحاظ اهمیت کیفیت و ارتقاء فرش ماشینی اصل کاشان را برای مشتریان خود فراهم آورد .

رول و بسته بندی فرش

در این مرحله انواع محصولات فرش روز که از واحد تکمیل و آهار کارخانه فرش روز تحویل قسمت رول و بسته بندی شده تا تمامی محصولات اعم از انواع فرش‌های ماشینی که شامل فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ، فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه و فرش ماشینی ۷۰۰ شانه می‌ باشد.

که محصولات فانتزی شامل فرش شگی ، فرش فانتزی ، فرش شنل و گلیم فرش و حتی تمامی تابلو فرشها که تابلو فرش منظره ، تابلو فرش آیه ، تابلو فرش چهره می‌ باشد که حتی شامل سفارشات خاص مشتریان که اعم از نقشه‌ های خاص فرش ماشینی و تابلو فرش‌ های سفارشی هستند را به انبار فرش ارسال نموده تا آماده تحویل به دست مشتریان و مصرف کنندگان باشد .

برای اطلاع از نحوه بافت فرش دستباف مقاله بافت فرش دستباف اصلی ترین و مهمترین نکاتی که باید بدانید را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *