شستن فرش در منزل با بهترین روش ها و کمترین زمان ممکن

پاک کردن لکه تازه

شستن فرش در منزل دارای مراحل و نکات مهمی می باشد قبل از شستن فرش باید فرش از هر گونه مواد جامد یا خوراکی پاک شود سپس تا جایی که امکان دارد قالی را به خوبی خاک گیری کند و شروع به شستن فرش ، قالی یا موکت نماید و بعد از آن فرش در محلی مناسب پهن کنند تا خشک شود دقت کنید که فرش موقع خشک چروک نباشد.

شستن فرش در منزل باید به صورتی انجام شود که به بافت فرش و قالی آسیبی نرسد و از خود رنگ پس ندهد.

شستن فرش در منزل

شستن فرش در منزل به دلیل اینکه ما ایرانیان از قدیم به نظافت اهمیت ویژه ایی قائل بودیم تا هم اکنون همیشه سعی میکردیم که نظافت شخصی و  نظافت محیطی  حالا چه محل زندگی خود و یا محیط کار خود را همیشه به بهترین نحو تمیز نگهداری کنیم.

یکی از نظافت های که اهمیت ویژه ایی از آن برخوردار است نظافت و شستشوی فرش ، شستشوی قالی می باشد که باید این شستشوی به صورت استاندارد صورت بگیرد تا به فرش یا قالی شما صدمه وارد نشود.

ما در این آموزش شستن فرش در منزل را به شما آموزش میدهیم ولی بهتر است که با صرف اندکی وجه  بدون اینکه  آسیبی به فرش تان بیاید  با خیال آسوده فرشتان را به دست قالشویی مجاز که مجوز اتحادیه قالیشویی را دارند  بدهید.

به طور کلی قواعدی در شستشوی فرش وجود دارد که شما با رعایت آن تا حدودی به فرش خود آسیب نمی رسانید .

یک مطلب خیلی حائز از اهمیت  است که وجود باکتری ها و میکروب هایی که به مرور زمان به تار پود فرش شما و ریشه فرش شما را آلوده کرده است برسیم به طور کلی اگه بخواهیم این باکتری ها و میکروب ها رو از فرش بزداییم باید حتما در قالیشویی  و با دستگاه قالیشویی این امر به انجام برسد تا تمام باکتری از فرش پاک شود.

برای آشنایی با دستگاه های قالیشویی فرش مقاله دستگاه قالیشویی چیست را حتما مطالعه کنید.

 مرحله اول پاکسازی و رفع الودگی های فرش :

– غبارگیری معمولی فرش : در غبارگیری معمولی فرش را می تکانیم  و یا با چوب بر پشت قالی یا فرش می کوبند تا گرد و خاک آن خارج شود. سپس با جارویی آن را می روبند. این کار نباید موجب گسیختگی تار و پود قالی شود و به بافت آن لطمه بزند. کوبیدن فرش بر زمین از جمله کارهای نادرستی است که جهت تمیز کردن آن به کار می رود.

– غبارگیری مکانیکی فرش : این کار در قالیشویی با دستگاه قالیشویی، بسته به کیفیت فرش صورت می گیرد و در منزل مقدور نیست. فرش هایی که دارای گرد و غبار هستند، قبل از شستشو حتما باید غبارگیری شوند، چرا که هنگام شستشو گرد و غبار در ته گره (محل تماس گره با تار و پود) باقی مانده خوب تمیز نمی شوند و باعث پوسیدگی فرش می گردد. (در واقع تبدیل به گل شده و در مغز فرش باقی می ماند).

برای آشنایی با دستگاه قالیشویی گردگیر فرش مقاله دستگاه گرد گیر فرش (خاک گیر فرش) با بهترین کارایی  را حتما مطالعه کنید.

مرحله دوم شستن فرش ماشینی و شستن فرش دستبافت :

شستن فرش در منزل بهتراست در زمین سخت، سیمانی، موزاییک یا زمین شیب دار انجام شود. شستن فرش روی آسفالت صدمات جبران ناپذیری به فرش شما میزند .

این را در نظر باید داشته باشید که جریان آب باید به صورت دوش و با دمای معمولی باشد. از آب گرم در شستشوی قالی دستباف یا ماشینی در قالیشویی  استفاده نمی شود. و اگر استفاده شود  فرش ماشینی به علت داشتن مواد پلاستیکی در گره ها و تار و پود، پس از شستشو نرمی و لطافت خود را از دست می دهند و در فرش دستبافت هم ، که رنگ پس می دهد، آب گرم رنگ پس داده شده را در قسمت های روشن فرش تثبیت می کند که رنگبرداری آنها سخت و هزینه بردار است.

فرش هایی هم که چله آنها از پشم و ابریشم یا گره های ابریشمی باشد، کیفیت شان پس از شستشو کاسته می شود.

نکته بسیار مهم در شستشوی فرش  این است که از مواد قلیایی نباید استفاده شود. باید به صورت معمول از شوینده های خنثی استفاده شود که مانند پودر دستی لباس شویی  که باید قبل از استفاده در آب حل شود، شامپوی فرش، مایع ظرفشویی یا پودر صابون حل شده برای فرش هایی که چربی روی آنها ریخته شده است.

نکته ی دیگر در شستشوی فرش دستباف را از قبل خیس نکنید، به خصوص فرش هایی که رنگ پس می دهند. در این صورت قسمت های روشن فرش نیز رنگی می شود.

نکته برای فرشی را که رنگ پس می دهد :  پس از شستشو با برس پلاستیکی و آبگیری، لوله نکنید و هرگز داخل لوله آب نگیرید. فرش شسته شده را کاملا آبگیری کرده با پارو و سپس با دستمال نخی یا حوله ای آب پرز آن را کاملا بگیرید و یک ساعت به همان حالت روی زمین بگذارید تا قسمت هایی که رنگ پس می دهد با قسمت های دیگر فرش تداخل پیدا نکند.

مرحله سوم خشک کردن فرش :

زمانیکه فرش و قالی شما یک ساعت روی زمین به صورت پهن شده باشد قسمتی از  رطوبت خود را از دست می دهد و آماده پهن کردن می شود. و اماده ی پهن کردن فرش می باشد .

در ابتدا فرش نیمه مرطوب از پشت ، در سایه (نور غیر مستقیم خورشید) در معرض هوا پهن و آویخته میکنیم .

نکته برای فرش ماشینی و فرش دستبافت هم که رنگ پس نمی دهند، روش شستشو به همین صورت است. اگر هنگام پهن کردن فرش دوباره روی آن آب بگیرید، ریشه های آن حتما زرد خواهد شد.

و پس از خشک شدن فرش آن را با جاروی چوبی یا برس سر به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید تا تمام طرح های فرش سر جای خود قرار بگیرد و فرش شما زیبا و شکیل تر و تمیز دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *