تاریخچه فرش و قالی هنر اصیل ایرانی

فرش ماشینی

تاریخچه فرش در ایران به حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد. قالیبافی یکی از هنرهای ماندگار ایرانی می باشد و فرش در ایران دارای جایگاه ویژگی است که ناشی ذوق وسلیقه و اداب سنن ایرانیان است و در طول سال های مختلف دستخوش تغییراتی زیادی شده است.

فرش ایرانی امروزه در تمام نقاط دنیا شناخته شده است که دارای طرح ها و نقش و نگاره های بسیار زیبا و منحصر به فردی می باشد.

فرش

نوعی گستردنی بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می‌رود. از آنجا که قالی همیشه نقش‌های زیبا بر خود داشته‌اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می‌شود. از سال ۱۳۹۳ به بعد شهر تبریز به عنوان پایتخت فرش جهان معرفی شد و این اثر ماندگار در میراث ملموس یونسکو ثبت گردید.

تاریخچه فرش و قالی

هنر هر جامعه ای ریشه در آداب و رسوم و سنن آن جامعه دارد که با گذر زمان به کمال می رسد. ذوق و اوج هنر ایرانی قالی بافی است که علاوه بر هنر دوستی و صبر و تلاش ، وجود مواد و مصالحی همچون پشم مرغوب و انواع گیاهان رنگدار باعث تبلور و تعالی این هنر شده است. انسان اولیه فرش را با پوست حیوانات و برگ درختان تهیه و از آن برای مصارف گوناگونی همچون زیرانداز ، پوشش مقبره ها و پوشش حیوانات استفاده می کرد. اما با گذر زمان و تلفیق هنر و تجربه صنعت نساجی تکامل یافت و امروزه دستبافت های هنرمندان شکوه و عظمت را به اوج خود رسانده اند. بی شک قدمت زیرانداز و تاریخچه قالی به زمانی می رسد که انسان به فکر تامین آسایش خود افتاد.

قدیمی‌ترین فرش جهان

اگر پازیریک را به عنوان قدیمی‌ترین فرش ایرانی بپذیریم قدمت قالیبافی در ایران به ۵۰۰ سال قبل از میلاد حضرت مسیح یعنی بیش از ۲ هزار سال پیش بازمی‌گردد.البته شواهدی از اولین فرش ایرانی در کتب چینی نوشته شده است که به دوره ساسانیان مربوط می‌شود.

این هنر در برهه‌های مختلف تاریخی تحولات زیادی به خود دیده است. از جمله عوامل تاثیرگذار بر این هنر دیرین ایران می‌توان به حمله مغول و ظهور اسلام اشاره کرد.

جالب است بدانید که اولین مدرک موجود در رابطه با موجودیت فرش در نوشته های چینیها مربوط به سلسله ساسانیان که در سال ۲۲۴ تا ۶۴۱ بعد از میلاد است می باشد. در سال ۶۲۸ میلادی امپراطور «هراکلیس» مقداری فرش بعد از پیروزی به شهر تیسفون که پایتخت ساسانیان بود آورد.

موقعی که در سال ۶۳۷ میلادی عربها به شهر تیسفون غلبه کردند و شهر را غارت کردند، مقدار قابل توجهی قالی بود که یکی از آنها قالی مشهوری بود بنام «موقع بهار خسرو». این فرش در تاریخ بنام گرانبهاترین فرش بوده است. فرشهایی که در موقع سلطنت خسرو اول که در سال «۵۳۱ – ۵۷۹» بود، بصورت ۹۰ فوت مربع بافته می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *